В Університеті вшанували пам'ять Євгена Лазаренка

26 грудня 2011 року у Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбувся круглий стіл на тему: «Академік Євген Лазаренко – ректор, учений, громадянин», засідання якого відкрив Ректор Університету професор Іван Вакарчук, який привітав усіх присутніх і наголосив на надзвичайній важливості постаті Євгена Лазаренка для Університету й України. «Сьогодні ми вшановуємо пам'ять нашого ректора, згадуємо видатного вченого, який зробив дуже багато для українського обличчя нашого Університету», – зазначив Іван Олександрович.

Відкрив засідання круглого столу Ректор Університету професор Іван Вакарчук

Професор Орест Матковський розповів про віхові моменти життя Євгена Лазаренка

   Із доповіддю «Євген Лазаренко – видатний український учений, організатор науки й освіти, людина з великої літери» виступив учень Євгена Лазаренка професор Орест Матковський і розповів про віхові моменти життя Євгена Лазаренка, його всеохопну обізнаність у різних наукових сферах, патріотизм колишнього ректора та його надзвичайну любов до науки й української культури. «Хоча за фахом професор Лазаренко був геологом, але на посаді ректора він завжди підтримував розвиток інших наук. [...] Він був передусім людиною з великої літери, його справедливо називали великим ректором, ректором українського народу, меценатом української культури», – сказав на завершення Орест Матковський.

         Петро Білоніжка у доповіді «Ректорська діяльність Євгена Лазаренка, її вплив на українське національне відродження того часу» проаналізував значення постаті Євгена Лазаренка на посаді ректора Львівського університету та розповів про численні його кроки, що часто межували з героїзмом. «Незважаючи на всі несприятливі умови, ректор робив усе, щоб перетворити Львівський університет на національний Український Університет».  Також доповідач розповів про відзначення 300-літнього ювілею Університету під керівництвом Євгена Лазаренка та про його звільнення 25 травня 1963 року з посади ректора «за український буржуазний націоналізм».

Доцент Петро Білоніжка проаналізував значення постаті Євгена Лазаренка на посаді ректора Львівського університету

Довідка:

Євген Костянтинович Лазаренко –  відомий український геолог-мінералог, член-кореспондент (з 1951 року), академік (з 1969 року) Академії наук УРСР, заслужений діяч науки, лауреат Державної премії в галузі науки і техніки, доктор геолого-мінералогічних наук, професор, «Doctor Honoris Causa» Університету імені Марії Кюрі-Склодовської в Любліні (Польща), почесний член Болгарського геологічного товариства, дійсний член товариства мінералогії і геології Чехословацької академії наук, Мінералогічного товариства Великобританії та Ірландії.

У 1951 р. Євгена Лазаренка було обрано ректором Львівського державного університету імені Івана Франка, а  23 травня 1963 року його звільнено з посади ректора як «українського буржуазного націоналіста».

В роботі круглого столу взяли участь доньки  Євгена Лазаренка: Олена, Оксана та Наталя. Надалі учасники круглого столу ділилися спогадами про професора Є. Лазаренка. Зокрема теплими та повними захоплення словами про колишнього ректора поділився народний артист України Юрій Брилинський, який з  гордістю згадував про українську налаштованість професора Лазаренка.

 Народний депутат України  Михайло Косів розповів про своє навчання під керівництвом Євгена Лазаренка та його непересічну особистість. «Ректор знав про студентів абсолютно все… В Університеті панувала атмосфера людяності, поваги та… демократії», – згадував Михайло Косів.

Народний артист України Юрій Брилинський з гордістю згадував про українську налаштованість професора Лазаренка Народний депутат України Михайло Косів розповів про своє навчання під керівництвом Євгена Лазаренка

Професор із Київського національного університету імені Тараса Шевченка Володимир Павлишин наголосив на важливості відновлення пам'яті про Євгена Лазаренка саме сьогодні – у складний час розвитку української геологічної науки та науки загалом.

         Також спогадами про видатного українського ректора поділились професор Олександра Сербенська, член-кореспондент НАН України Мирослав Павлюк, професор Роксолана Зорівчак та інші не менш знані та поважні науковці, які мали честь знати і працювати з Євгеном Лазаренком, на яких безпосередньо вплинуло життя та діяльність «ректора українського народу». Прес-центр. Фото Анастасії Коник, Олега Вівчарика